Znojne ruke koje se grčevito drže za naslon stolice, tijelo koje se lagano uvija u grču prema natrag, lice koje je blijedo poput krpe – gotovo su siguran znak da na stomatološkom stolcu sjedi osoba koja pati od dentofobije ili dentalne fobije. Zapravo ovo je siguran znak da u istom tom stolcu sjedi potpisnik ovih redova. Ljudi su različiti – strah od boli ili bol od straha, teško je razlučiti. Nikako ne smijemo zaboraviti na strah koji obično dolazi kao predznak boli. Ponekad se pojavljuje i onda kada bol ne postoji, a ponekad manje bolan podražaj doživljavamo kao izrazito bolan. Strah od liječnika ili zubara jedan je od onih strahova s kojima se pojedinac jednostavno mora suočiti.
Strah od zubara može se očitovati u različitim stupnjevima prema izraženosti simptoma:
-lagana anksioznost
- izraženiji strah
- fobija koja utječe na normalno funkcioniranje čovjeka
Strah se može prepoznati po mnoštvu značajki kao što su: povećani broj otkucaja srca u minuti, povišeni tlak, drhtanje, osjećaj nelagode i uznemirenost. Psiholozi se slažu da traumatična iskustva koja djeca dožive tijekom djetinjstva znatno utječu na njihove osjećaje i ponašanje u kasnijoj životnoj dobi. U stomatologiji je to posebno izraženo, stoga treba biti posebno pažljiv kako bi se izbjeglo bolno iskustvo, a time i strahovi koji dovode do zubara.
Nekoliko praktičnih savjeta kako možete utjecati na suzbijanje straha od zubara.
- Razgovarajte s doktorom o uzrocima vašeg straha (ukoliko ga znate). Tako ćete informirati stomatologa o svom problemu što mu može pomoći u odabiru načina kojim će vam pristupiti kako bi obuzdao vaš strah. Sama spoznaja da stomatolog zna kako se osjećate povećat će vašu sposobnost samokontrole i pomoći vam u savladavanju straha.
- Zapamtite da je zadnjih godina ostvaren ogroman napredak u dentalnoj medicini koja zahvaljujući novim tehnologijama i postupcima liječenja, uslugu stomatologa čini daleko ugodnijom.
- Pitajte stomatologa da vam objasni cijeli postupak unaprijed kako bi ste, korak po korak, znali što vam u kojem trenutku radi. To saznanje pomaže u otklanjanju osjećaja neizvjesnost.
- Razmislite o uzimanju dodatnih anti-anksioznih lijekova za opuštanje, ukoliko je vaš strah odista nesavladiv.
- Neki doktori dentalne medicine za opuštanje predlažu slušanje glazbe ili odabir jutarnjeg termina kako bi se umanjile posljedice dnevnog stresa. U svakom slučaju kada se nađete kod stomatologa pokušajte dubokim i ravnomjernim disanjem sami doprinijeti opuštanju te na taj način umanjiti strah.
- Zamolite svog doktora za signal za prestanak rada ukoliko postupak za vas postane bolan i neugodan i nemojte se ustručavati da ga upotrijebite. To će vam dati osjećaj kontrole nad postupkom a samim tim povećati samokontrolu u savladavanju straha. Naravno, ovo ne bi trebalo zloupotrebljavati do mjere da se doktoru potpuno onemogući rad.
- Redovit odlazak kod doktora dentalne medicine je od iznimne važnosti za savladavanje straha. Prvi razlog je taj što će vam to iskustvo nakon nekoliko posjeta postati rutinsko, a navika će sama po sebi odagnati osjećaj neugode. Drugi, puno važniji, razlog je što će redoviti pregledi i čišćenja spriječiti pojavu dentalnih bolesti pa samim tim otkloniti mogućnost neugodnih i bolnih iskustava.
- Odnos sa doktorom dentalne medicine treba graditi postepeno. Ako je moguće, za prvi posjet odaberite jednostavne usluge poput čišćenja, izbjeljivanja i sl. To će vam pomoći da upoznate stomatologa i steknete u njega povjerenje, prije težih zahvata koji mogu uzrokovati i jači strah.